Blog

Artykuł: ABC rozwoju maluszka (cz.1)

ABC rozwoju maluszka - to najnowszy cykl artykułów. Podczas najbliższych tygodni przedstawimy listy dziecka do mamy.
W poniższym tekście - przeczytasz "list" miesięcznego dziecka.

Kochana Mamo!

Właśnie skończyłem miesiąc. Pewnie już zauważyłaś, ile przez ten czas się zmieniło. Ja też się zmieniłem Mamusiu! Moja główka zrobiła się bardziej kształtna, a skóra gładka. Nie ma już na niej obrzęków i nie jest tak bardzo pomarszczona. Pozwól, że opowiem Ci także co już potrafię.

Mój wzrok rozwija się i choć jeszcze nie jest doskonały to staram się skupiać go na twarzach. Bardzo podoba mi się twoja twarz, Mamo. Rozpoznaję ją, tak samo, jak twarz Taty. Reaguję na Wasz widok zupełnie inaczej niż na widok innych osób. Proszę, mów do mnie, patrząc mi w oczy.

Potrafię także skupić wzrok na interesującej mnie zabawce, poruszającej się wolno w odległości 20 – 30 cm. Kolory, które dobrze widzę to biały i czarny. Zachęcaj mnie, proszę, do patrzenia na obrazki kontrastowe.

Wyraźnie reaguję na Wasz dotyk. Uspokajam się w Waszych czułych objęciach, lubię zasypiać przytulony do Waszych policzków. Bardzo mi się podoba, gdy Wasze ręce masują mój brzuszek, rączki i nóżki.

Pewnie już zauważyłaś, że reaguję na głośne dźwięki. Nagły, głośny dźwięk odbieram jako zagrożenie, mogę wtedy reagować odruchem Moro lub płaczem. Odruch Moro objawia się gwałtownym rozrzuceniem rączek i rozprostowaniem paluszków, które wracają z powrotem do pozycji poprzedniej w ciszy.

Moja główka jest jeszcze dla mnie bardzo ciężka, ale w leżeniu na brzuszku potrafię na chwilę podnieść ją do góry. Proszę Was rodzice zadbajcie, abym mógł ćwiczyć na twardym, płaskim podłożu. To dla mnie bardzo ważne.

Usilnie trenuję także swoje mięśnie twarzy, wykonując przeróżne grymasy. Czasem układam usta w kształt literki O, czasem je wydymam, potrafię zrobić też minę przypominającą uśmiech. I choć nie jest to jeszcze świadome, wiem jak bardzo Cię to zachwyca, Mamo.

Mamusiu, poniżej znajdziesz małą ściągawkę i rady, jak wspierać mój rozwój w pierwszym miesiącu:

  • Zadbaj o odpowiednią pielęgnację. Czy wiesz jak podnosić i odkładać mnie do łóżeczka we właściwy sposób? Jeśli nie, nie martw się, poszukaj fizjoterapeuty, który udzieli Ci instruktarzu. To naprawdę nie jest trudne. Poprzez wdrożenie odpowiednich nawyków, pomożesz mi zdrowo się rozwijać.
  • Reaguj na mój płacz, przytulaj mnie. Brak reakcji wzmaga produkcję kortyzolu, który może uszkadzać połączenia nerwowe w mózgu.
  • Noś mnie na rękach, kołysz. W Twoim brzuszku byłem kołysany przez cały czas, przywykłem do tego. Kołysanie mnie uspokaja i pomaga mi w rozwoju układu przedsionkowego.
  • Pokazuj mi biało-czarne obrazki i zabawki. Przesuwaj je w odległości około 30 cm od mojej twarzy. Zobacz, jak potrafię skupić na nich mój wzrok.
  • Mów do mnie i śpiewaj. Opowiadaj mi, co za chwilę zrobimy. Bardzo lubię wsłuchiwać się w tembr Twojego głosu, to mnie uspokaja.
  • Układaj mnie na brzuszku na twardym, płaskim podłożu, abym mógł ćwiczyć podnoszenie główki. Umiejętność ta jest kluczowa do dalszego rozwoju. Umożliwia mi wzmacnianie mięśni szyi i karku oraz jest swoistym preludium do nauki chwytania i obracania się na boki.

 

Opracowała Monika Kwapisz-Ciemińska — logopeda IEL

 

A jeśli jesteś logopedą i chcesz się dowiedzieć, jak pracować z małym dzieckiem, zapoznaj się z ofertą naszych szkoleń:

📌 28.11 Trening karmienia logopedycznego od podstaw

📌 05.12 Ankyloglossia u noworodków i niemowląt

📌 12.12 Nie patrzy, nie słucha, nie mówi! Od czego zacząć? - diagnoza i trening bazowych umiejętności komunikacyjnych

📌 13.12 Guguhopla, od zabawy do mówienia. Od samogłoski do zdania obrazkowo-literowego.

więcej na:

📌 Webinaria

📌 Szkolenia


„Cokolwiek potrafisz lub myślisz, że potrafisz, rozpocznij to. Odwaga ma w sobie geniusz, potęgę i magię.”
Johann Wolfgang Goethe

Kontakt

Adres

ul. Matki Teresy z Kalkuty 18A lok. 6, 20-538 Lublin

Telefon

IEL: +48 505 255 435

ODN: +48 575 905 286

Email

biuro@instytutlogopedyczny.pl

odn@instytutlogopedyczny.pl