fbpx

Blog

Niedosłuch? Głuchota? Aparatowanie czy implantowanie? Jak wygląda terapia logopedyczna dziecka z niedosłuchem? Wszystko to związane jest z narządem słuchu. Terapia i diagnoza surdologopedyczna, bo o niej wspominamy w kontekście niedosłuchu, jest bardzo złożonym, wielokompleksowym procesem. Ale od czego zacząć?

Wczesna interwencja logopedyczna to temat, który coraz częściej pojawia się w świadomości całego społeczeństwa. Odpowiednio wcześnie podjęte działania oraz profilaktyka pozwalają na szybsze zorganizowanie i podjęcie rehabilitacji. Ale czy wczesna interwencja dotyczy tylko noworodków i niemowląt? Jakie działania terapeutyczne warto podjąć? Czym są metody Vojty, Bobath lub masaż Shantala?

Czy macie czasem taki stan, że chcielibyście urozmaicić zajęcia logopedyczne, ale nie wiecie w jaki sposób? Może warto wykorzystać elementy z terapii integracji sensorycznej, a tym samym usprawnić analizatory wzroku i dotyku? Zerknijcie do recenzji „Sensorycznej Figurlandii” i przeczytajcie, na jaki pomył wpadła Ewelina Prokopiuk smile

Rozważania czym jest bajkoterapia należy rozpocząć od zdefiniowana jej źródła – arteterapii. Arteterapia to dosłownie „leczenie za pomocą sztuki” - zakłada ona, że człowiek obcując ze sztuką, ma szansę wyrażenia swoich uczuć oraz zredukowania napięć fizyczno-psychicznych. Podkreśla się znaczenie terapeutyczne i wychowawcze takich oddziaływań, m.in. w przypadku dziecięcego jąkania się.

słuch

Ostatnio popularny stał się termin "przetwarzanie słuchowe", głównie w kontekście zaburzeń tegoż. W środowisku logopedycznym od kilku lat jest ono coraz bardziej znane i logopedzi posiadają już wiedzę na ten temat, choćby podstawową. Niemniej jednak, za mało się o tym mówi wśród nauczycieli, pedagogów, osób pracujących w szkołach, przedszkolach, a także wśród rodziców małych dzieci. Uważam, że każdy nauczyciel, wychowawca oraz każdy, kto ma małe dziecko powinien znać ten termin. Wtedy można dobrze skojarzyć ewentualne sygnały alarmowe.


„Cokolwiek potrafisz lub myślisz, że potrafisz, rozpocznij to. Odwaga ma w sobie geniusz, potęgę i magię.”
Johann Wolfgang Goethe

Kontakt

Adres

ul. Matki Teresy z Kalkuty 18A lok. 6, 20-538 Lublin

Telefon

IEL: +48 505 255 435

ODN: +48 575 905 286

Gabinety, zajęcia w placówkach:

+48 881 527 414

Email

biuro@instytutlogopedyczny.pl

odn@instytutlogopedyczny.pl