fbpx

Blog

Logopedia jest nauką łączącą w sobie różnorodne dziedziny wiedzy. Najogólniej mówiąc, zajmuje się ona likwidowaniem wad wymowy i usprawnianiem komunikacji. W obrębie tych zagadnień znajdują się rozległe działania, których celem jest pomoc pacjentowi z różnorakimi zaburzeniami mowy.


Nie jest przesadą stwierdzenie, że oddech jest podstawą życia. Stanowi on jedną z najważniejszych funkcji życiowych. Co więcej, oddech jest niezwykły pod tym względem, że wykonujemy go zarówno mimowolnie w celu przeżycia, jak i możemy świadomie nim zarządzać.

Czy zdarza Wam się pracować z zaburzeniami płynności mówienia, np. jąkaniem? A może szukacie inspiracji do pracy? Jedną z metod terapii w przypadku jąkania jest relaksacja. Jednak jaką metodę wybrać? Trening autogenny? A może progresywną relaksację mięśni? Na te i inne pytania odpowie Wam Emilia Sypniewska w poniższym artykule.

Holistycznie podejście do terapii logopedycznej to obecnie jeden z najnowszych nurtów w logopedii. Całościowe patrzenie na pacjenta pozwala na szybkie i trafne odnalezienie przyczyny danej wady wymowy. Logopedzi zwracają szczególną uwagę na funkcje prymarne. Dlaczego? Co to są funkcje prymarne? Jaki mają wpływ na mowę? Przytajcie poniżej!

"Stymulacja i terapia. Analiza i synteza słuchowa" Małgorzaty Podleśnej jest to pomoc, która „nie stygnie” na  półce w naszym gabinecie logopedycznym. Lubię ją ja, lubią ją też dzieci. Ja za szeroki materiał do kształtowania analizy i syntezy słuchowej, a dzieci za możliwość pracy z kredkami oraz niewiadomej, jaką jest końcowe sprawdzanie, czy dobrze pokolorowały kółeczka.

Niedawno obchodziliśmy Światowy Dzień Głosu. Dla wszystkich osób, które zawodowo posługują się głosem, niezwykle ważne jest odpowiednie dbanie o narząd głosu, a także prawidłowe jego użycie. W tym szczególnym czasie warto przypomnieć sobie kilka informacji na temat zdrowego głosu i prawidłowej jego emisji.

Niedosłuch? Głuchota? Aparatowanie czy implantowanie? Jak wygląda terapia logopedyczna dziecka z niedosłuchem? Wszystko to związane jest z narządem słuchu. Terapia i diagnoza surdologopedyczna, bo o niej wspominamy w kontekście niedosłuchu, jest bardzo złożonym, wielokompleksowym procesem. Ale od czego zacząć?

Wczesna interwencja logopedyczna to temat, który coraz częściej pojawia się w świadomości całego społeczeństwa. Odpowiednio wcześnie podjęte działania oraz profilaktyka pozwalają na szybsze zorganizowanie i podjęcie rehabilitacji. Ale czy wczesna interwencja dotyczy tylko noworodków i niemowląt? Jakie działania terapeutyczne warto podjąć? Czym są metody Vojty, Bobath lub masaż Shantala?


„Cokolwiek potrafisz lub myślisz, że potrafisz, rozpocznij to. Odwaga ma w sobie geniusz, potęgę i magię.”
Johann Wolfgang Goethe

Kontakt

Adres

ul. Matki Teresy z Kalkuty 18A lok. 6, 20-538 Lublin

Telefon

Szkolenia: +48 505 255 435

Gabinety, zajęcia w placówkach:

+48 881 527 414

Email

biuro@instytutlogopedyczny.pl