Blog

Artykuł: Piramida oddechowa

Dlaczego: „Oddech to podstawa!”? W jaki sposób oddech wpływa na procesy zachodzące w organizmie ludzkim? Jak uczestniczy w procesie głosotwórczym? Dlaczego jest ważny dla funkcji poznawczych i emocji? O tym wszystkim przeczytasz w poniższym tekście.

Czym właściwie jest oddech? Jakie są jego fazy?

Pierwsza z nich to wdech, który jest zassaniem powietrza z zewnątrz do płuc poprzez rozszerzenie klatki piersiowej – na zasadzie wyrównania ciśnień (w płucach i na zewnątrz). Następnie mówimy o zamknięciu oddechu (nazywanym też bezdechem) jest to moment, w którym następuje wymiana gazowa, płynne przejście od fazy wdechu do wydechu. Trzecia, ostatnia faza to wydech, czyli wyprowadzenie  powietrza na zewnątrz poprzez stopniowe zwężanie się klatki piersiowej.

Oddech to podstawa!

Nie bez przyczyny w podstawie prezentowanej piramidy znajduje się powyższe hasło. Oddech = życie. Jest to oczywiste. Przyjrzyjmy się zatem kilku komponentom funkcjonowania człowieka, dla których oddech (well breathing) stanowi fundament.

Jako pierwsza pojawia się „fizjologia”. To tutaj oddech odpowiada za funkcje życiowe. Utrzymuje stałość środowiska wewnętrznego, wydalając dwutlenek węgla i dostarczając tlen organizmowi. Reguluje równowagę bioelektryczną (kwasowo-zasadową).

Kolejnym segmentem jest „głos”, który powstaje dzięki temu, że wydychamy powietrze, które w odpowiedni sposób powoduje drgania więzadeł głosowych, a te umożliwiają fonację, czyli wydobycie głosu.

Trzecia składowa to intelekt. Jeśli nasz organizm jest właściwie natleniony – dzięki prawidłowemu oddechowi – zdolności umysłowe człowieka: postrzegania, analizy i adaptacji do zmian otocznia funkcjonują prawidłowo. Zdolność rozumienia, uczenia się oraz wykorzystywania posiadanej wiedzy i umiejętności w różnych sytuacjach są rozwinięte na wysokim poziomie.

Ostatnim komponentem „Piramidy oddechowej” są emocje. Oddech wyraża emocje, jednocześnie wpływając na nie. Jeżeli się denerwujemy, oddech przyspiesza. Jeżeli dużo pracujemy, np. przy komputerze, oddech zwalnia, a to może prowadzić do stresu nawet chronicznego, co  w efekcie objawia się złością, napięciami w ciele.

Kolejne wpisy będą rozwijały poszczególne komponenty bardziej drobiazgowo. Zapraszam do lektury w kolejnych tygodniach oraz do obejrzenia filmu, który precyzuje piramidę oddechową na moim kanale na YT: https://bit.ly/2vXWRdE

Jeśli chcesz pomóc innym uświadomić znaczenie oddechu, udostępnij proszę ten artykuł z #oddechtopodstawa. Niech idzie w świat i przynosi, jak najwięcej dobrego <3

A logopedom, którzy chcą wiedzieć, jak wykorzystać prawidłowe oddychanie w terapii wad wymowy, polecamy szkolenia:

Rotacyzm. ABC początkującego logopedy

Seplenienie (m.in. boczne i międzyzębowe). ABC początkującego logopedy

Wady wymowy: k, g, p, b, m, w, f, t, d, n, l oraz samogłosek. ABC początkującego logopedy

Mowa bezdźwięczna. ABC początkującego logopedy

 

Kliknij w tytuł i dowiedz się więcej!


„Cokolwiek potrafisz lub myślisz, że potrafisz, rozpocznij to. Odwaga ma w sobie geniusz, potęgę i magię.”
Johann Wolfgang Goethe

Kontakt

Adres

ul. Matki Teresy z Kalkuty 18A lok. 6, 20-538 Lublin

Telefon

IEL: +48 505 255 435

ODN: +48 575 905 286

Email

biuro@instytutlogopedyczny.pl

odn@instytutlogopedyczny.pl

Nasza siedziba

lib-img_6631
lib-img_6797
lib-img_6791
lib-dscn0642