fbpx

Blog

Recenzja: „Krok po kroku. Jak rozwijać mowę dziecka”

Krok po kroku. Jak rozwijać mowę dziecka

„Jak rozwijać i stymulować mowę mojego dziecka?” To pytane zadaje sobie (lub logopedzie) wielu zaniepokojonych rodziców. Dostrzeżenie problemów czy opóźnień rozwoju mowy dziecka jest bardzo ważne. Nie należy zwlekać z udzieleniem dziecku wsparcia i wdrożeniem stymulujących działań.      

Z pomocą rodzicom i terapeutom przychodzi kompleksowa pomoc do terapii opóźnionego rozwoju mowy Krok po kroku. Jak rozwijać mowę dziecka. Materiały zostały opracowane w taki sposób, by mogli z nich korzystać nie tylko logopedzi, ale również nauczyciele pracujący w żłobkach i przedszkolach oraz rodzice dzieci z problemami w rozwoju mowy.

Na całość publikacji składają się dwie części: Materiały do terapii opóźnionego rozwoju mowy dla rodziców i terapeutów oraz Zabawy do terapii opóźnionego rozwoju mowy dla rodziców i terapeutów. Co składa się zatem na poszczególne części?

 Część pierwsza ma formę teczki z pomocami. Znajdziemy w niej książeczkę, załącznik w formie kolorowych materiałów oraz płytę CD. Przyglądając się tej pomocy, warto zaznaczyć, że na początku każdej z części znajdziemy wskazówki dla rodziców – Co każdy rodzic powinien wiedzieć? Materiał ćwiczeniowy zawarty w książce został uporządkowany i podzielony, co w mojej ocenie ułatwi rodzicom korzystanie z niego. Osoba korzystająca z tej pomocy terapeutycznej przejdzie - Krok po kroku…- przez ćwiczenia i zabawy oddechowe, usprawniające aparat mowy, słuchowe, logortymiczne, dźwiękonaśladowcze i zabawy ze słowem. Zatroskani rodzice z pewnością docenią fotografie prezentujące wzorzec wykonania zadań oddechowych i artykulacyjnych. Inspiracje i przedstawione w publikacji propozycje zabaw wzbogaca materiał dźwiękowy dołączony na płycie CD. Instrukcje są proste – to duży plus tych materiałów. Technicznie warto też zwrócić uwagę, że kolorowe materiały przygotowane zostały na grubym kartonie, co zwiększa ich trwałość. Z moich doświadczeń wynika też, że ilustracje są czytelne i przystępne dla podopiecznych, którzy z nich korzystają.

Uzupełnieniem publikacji jest część druga. Proponowane przez autorów zabawy nie tylko pozwalają  utrwalić wyrażenie dźwiękonaśladowcze czy wzbogacony zasób leksykalny, ale oddziałują na inne modalności. Typ zadań sprawia, że poprzez zabawę dziecko kształtuje swoją percepcję wzrokową, sprawność manualną oraz koordynację. Lewa półkula mózgu pracuje na pełnych obrotach;) Jak można się domyślić, po tym wstępnie, wśród proponowanych zadań znajdziemy odnajdywanie różnic, wodzenie po śladzie, łączenie obrazków czy zabawy z cieniami.                    

Myślę, że poznanie i skorzystanie  z tej pomocy do terapii opóźnionego rozwoju mowy może stać się źródłem wielu inspiracji dla rodziców i terapeutów. Być może skorzystasz nie tylko z proponowanych przez autorów ćwiczeń czy zabaw, ale dasz materiałom  własne, nowe życie ;)

 Nie wiesz, w co się bawić ze swoją pociechą, by wspierać jej rozwój językowy? Jesteś terapeutą, któremu brakuje materiału werbalnego, ilustracyjnego czy słuchowego? Zobacz zatem jak z Wydawnictwem Harmonia Krok po kroku. Jak rozwijać mowę dziecka :)

Marta Branica – logopeda IEL

 

 

Tutaj możesz zakupić opisaną publikację:

harmonia.edu.pl

 

Autorką ćwiczeń jest Katarzyna Szłapa, która prowadzi u nas szkolenia. Sprawdź, może zainteresują i Ciebie:

https://www.instytutlogopedyczny.pl/szkolenia.html


„Cokolwiek potrafisz lub myślisz, że potrafisz, rozpocznij to. Odwaga ma w sobie geniusz, potęgę i magię.”
Johann Wolfgang Goethe

Kontakt

Adres

ul. Matki Teresy z Kalkuty 18A lok. 6, 20-538 Lublin

Telefon

Biuro, szkolenia: +48 505 255 435

Rejestracja na terapię: +48 881 527 414

Kontakt telefoniczny w godzinach 9-15

Email

biuro@instytutlogopedyczny.pl