fbpx
Turnus logopedyczny
qxio-ios-telephone Telefony

Blog

Artykuł: "Terapia logopedyczna osób dorosłych"

Logopedia to szeroka dziedzina i z roku na rok przybywa w gabinetach coraz więcej przypadków, wymagających podejścia interdyscyplinarnego. 

Artykuł: "Kiedy wysłać dziecko do logopedy?"

Wakacje to czas, w którym mamy więcej możliwości na wspólne zajęcia i zabawy z dzieckiem. Jest to dobry moment także na to, aby zwrócić szczególniejszą uwagę na rozwój mowy swojej pociechy.

Artykuł: "Logopedia na wakacje"

Wakacje to czas odpoczynku i regeneracji siły po zakończonym roku szkolnym. Dzieci i młodzież wykorzystują ten czas na aktywności, które lubią i sprawiają im przyjemność.

Artykuł: "Bazowe umiejętności komunikacyjne"

Nieodzownym i bardzo ważnym elementem codziennego życia człowieka jest komunikacja. Dzięki niej możliwe jest porozumiewanie się z innymi oraz przekazywanie tzw. intencji komunikacyjnej, czyli celu jaki chcemy osiągnąć poprzez komunikację.

Artykuł: "Terapia logopedyczna dziecka z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i umiarkowanym"

Obecnie odchodzi się od nazewnictwa „upośledzenie umysłowe” z racji brzmienia stygmatyzującego na rzecz określenia „niepełnosprawność intelektualna”. Jest to zaburzenie, a nie choroba, co oznacza, że nie ma leku, który pozwoli zlikwidować objawy, natomiast istotna jest odpowiednio prowadzona terapia i rehabilitacja.

Artykuł: "Wpływ zaburzeń napięcia mięśniowego na sferę orofacjalną"

Ciało człowieka składające się z poszczególnych części stanowi niepodzielną całość. Nie jest to odkrywcze stwierdzenie, jednak dopiero stosunkowo niedawno zaczęto przyglądać się człowiekowi w sposób holistyczny, tzn. uwzględniając wszelkie połączenia w organizmie i ich wpływ na wiele różnych sfer rozwoju i funkcjonowania.

Artykuł: "Diagnoza logopedyczna dziecka najmłodszego i cechy dysmorficzne"

Rozwój dziecka w okresie prenatalnym ma duże znaczenie dla jego późniejszego rozwoju, w tym na płaszczyźnie logopedycznej. W trakcie ciąży kształtują się m.in. struny głosowe oraz ważne odruchy, takie jak np. ssanie.

Artykuł: "Fizjologia oddychania"

Układ oddechowy ma niebagatelne znaczenie dla prawidłowej emisji głosu. Do wytworzenia głosu ludzkiego potrzebne są bowiem skoordynowane działania ośrodkowego narządu mowy (impulsy nerwowe w mózgu) oraz obwodowego, do którego zalicza się narządy artykulacyjne oraz układu oddechowego – płuc, oskrzeli i tchawicy.

Artykuł: "Staw skroniowo-żuchwowy"

Prawidłowa budowa oraz funkcjonowanie żuchwy i stawu skroniowo-żuchwowego umożliwia niezaburzoną pracę aparatu artykulacyjnego oraz funkcji prymarnych takich jak gryzienie i żucie. Z tego też powodu tematyka stawu skroniowo-żuchwowego jest bardzo ważna z punktu logopedycznego.

Artykuł: "Diagnoza logopedyczna"

Postępowanie logopedyczne obejmuje diagnozę oraz terapię logopedyczną. Diagnoza jest elementem diagnozowania, czyli całości działań, których efektem jest rozpoznanie występującego zaburzenia.

Artykuł: "Wady zgryzu w logopedii"

Na rozwój mowy dziecka i jakość mowy w życiu dorosłym ma wpływ wiele czynników. Aby prawidłowo rozwijał się proces językowy niezbędny jest harmonijny rozwój ruchowy, psychologiczny, społeczny. 

Artykuł: "Integracja sensoryczna"

Przyjmujemy świat takim, jakim go określają nasze zmysły ~A. B. Casares

Artykuł: "Afazja - praktycznie"

Diagnozowanie afazji

            W celu postawienia diagnozy afazji niezbędne jest badanie neurologiczne, które określi uszkodzenie mózgu. Ponadto bardzo istotne są wyniki badania neuropsychologicznego i logopedycznego. W diagnozowaniu ważne jest określenie czy występuje organiczne uszkodzenie centralnego układu nerwowego. 

Artykuł: "Afazja - teoretycznie"

Funkcje poznawcze

Człowiek posiada zdolność do odbierania informacji z otoczenia oraz do przetwarzania tych informacji i wykorzystywania ich w kierowaniu własnymi działaniami. Zdolność ta określana jest jako funkcjonowanie poznawcze, czyli umysłowe.