fbpx

Szczecin

Funkcje prymarne i terapia miofunkcjonalna w holistycznej terapii logopedycznej

Odliczanie do daty zakończenia rezerwacji

Dni
Godziny
Minuty
Sekundy

Opis

PROMOCJA : Przy zakupie pakietu dwóch szkoleń (ALFABET LOGOPEDYCZNY oraz Funkcje prymarne) łączna kwota za szkolenia wynosi 690 zł (zamiast 840 zł). 

Pakiet dostępny TUTAJ

Funkcje prymarne, czyli czynności przedartykulacyjne  (biologiczne) w obrębie kompleksu ustno-twarzowego, kształtujące się u dziecka PRZED mową (artykulacją); ich zaburzenia warunkują czynności sekundarne, czyli m.in. mowę. Mogą też skutkować wadami z gryzu.

Jakie funkcje prymarne warto wspomnieć?

 • oddychanie,
 • odgryzanie,
 • gryzienie,
 • żucie
 • połykanie,
 • kasłanie, ziewanie
 • mimika,
 • autostymulacja.

Jak to wygląda w praktyce?

Funkcje prymarne rozwijają się u dziecka już w życiu płodowym. Wtedy dziecko np. pobiera i połyka wody płodowe, ssie kciuk. Jeżeli wymienione wyżej czynności, nie ukształtowały się w życiu płodowym i nie były doskonalone po narodzinach, dziecko NIE przygotowuje się tym samym do prawidłowej artykulacji. Ruchy aparatu artykulacyjnego NIE są ćwiczone i, gdy przychodzi czas na naukę mowy, dziecko nie jest w stanie prawidłowo artykułować głoski/ głosek, gdyż wcześniej NIE umiało wykonywać prawidłowych ruchów języka np. podczas ssania.

Na co zwrócić uwagę?

 • tor oddechowy (czy dziecko pobiera powietrze tylko przez usta?),
 • sposób jedzenia z łyżeczki (czy ok. 6. miesiąca życia dziecko jest w stanie jeść z łyżeczki?),
 • sposób picia z kubka (czy ok. 9. miesiąca życia dziecko jest w stanie pić z kubka?),
 • jedzenie papek (czy dziecko, które ma już zęby je TYLKO papki?),
 • połykanie po 3. roku życia (czy dziecko ma kłopot z przełknięciem? Połyka z wysiłkiem?).

Jeśli na któreś z powyższych pytań odpowiedź brzmi: TAK, warto przyjrzeć się tej funkcji i jeśli to konieczne, usprawnić ją.

Godziny zajęć: 10:00-16:00 (8h dydaktycznych)

Koszt szkolenia: 420 zł

Adres szkolenia:  WIRTUALNE BIURO SZCZECIN

                   ul. Małkowskiego 30/1, 70- 304 Szczecin

Grupa docelowa: Początkujący logopedzi, studenci logopedii, logopedzi z doświadczeniem, pragnący usystematyzować swoją wiedzę

 

Program szkolenia:

 1. Odgryzanie, gryzienie, żucie, połykanie jako fundamenty prawidłowej artykulacji w zestawieniu z bocznością i międzyzębowością. Każda z funkcji zostanie omówiona - jej zaburzenia oraz przeprowadzony będzie krótki trening odgryzania, gryzienia, żucia i połykania, który potem można zastosować u pacjentów. Omówimy wpływ nieprawidłowości na boczność i międzyzębowość, czyli zastanowimy się, które z zaburzeń, na które wady wpływają bardziej, a na które mniej.
 2. Oddech to podstawa w terapii logopedycznej. O tym, jak zaburzenia oddychania wpływają na wady wymowy i dlaczego praca nad nimi jest fundamentem terapii logopedycznej. Wykonamy trening oddechowy, który dostarczy ćwiczeń do pracy w gabinecie.
 3. Pozycja spoczynkowa języka – dlaczego jest tak ważna? Przyjrzymy się motoryce języka w trakcie czynności prymarnych oraz sprawdzimy, które z ćwiczeń są najbardziej efektywne, aby wypracować pozycję spoczynkową języka.
 4. Znaczenie postawy i motoryki dużej i małej w pracy logopedycznej. W myśl hasła: "Ruchy całego ciała przekładają się na ruchy artykulatorów" przeanalizujemy, na co warto zwrócić uwagę, kiedy w progu gabinetu staje pacjent, a następnie w jakiś sposób wchodzi do gabinetu, poruszając się również w określony sposób i jakąś postawę przyjmuje, siedząc czy stojąc.
 5. Terapia miofunkcjonalna w pigułce. Wprowadzenie do terapii miofunkcjonalnej, która jest wykorzystywana również w terapii metodą oddechową Butejki przy zaburzeniach oddechowych. Odpowiemy sobie na pytania: Kiedy warto sięgnąć po terapię miofunkcjonalną? Na co zwrócić uwagę, stosując ją?
 6. Z kim logopeda współpracować powinien? Czy w ogóle "powinien"? Jak nie popaść w skrajność we współpracy? Czy "holistycznie" to "całościowo"?

 

Cel szkolenia: dowiesz się, dlaczego odgryzanie, gryzienie, żucie, połykanie i oddychanie są fundamentami prawidłowej artykulacji i nauczysz się, jak prowadzić terapię w przypadku zaburzenia tych funkcji, traktując pacjenta jako całość.

Cele szczegółowe:

 • poznasz sprawdzone metody terapii funkcji prymarnych w tym elementy terapii miofunkcjonalnej,
 • przypomnisz sobie, jak pozycja spoczynkowa języka i postawa ciała wpływają na prawidłową artykulację,
 • otrzymasz: materiały z ćwiczeniami m.in.: oddechowymi, prawidłowej pozycji spoczynkowej języka, żucia i połykania.

 

Prowadząca:

mgr Sylwia Zasada - trener głosu i oddechu, logopeda, wykładowca akademicki, nauczyciel z powołania, instruktor Buteyko Clinic International (metody oddechowej Butejki) oraz terapeutka manualnej terapii krtani wg protokołu Jacoba Liebermana. W swojej pracy wykorzystuje elementy pracy z ciałem wg Alexandra Lowena oraz techniki relaksacyjne (w tym trening Schultza oraz Jacobsona). Od 11 lat zarządza Instytutem Edukacji Logopedycznej. Od 2 lat jest dyrektorem Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli IEL. Od 10 lat prowadzi szkolenia doskonalące nauczycieli, specjalizując się w treningu emisji głosu oraz terapii oddechowej. Swoją wiedzę i doświadczenie wykorzystuje, szkoląc menedżerów w zakresie sztuki autoprezentacji. Absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, ukończyła dwie specjalizacje: nauczycielską i logopedyczną oraz Podyplomowe studia kwalifikacyjne w zakresie Emisji Głosu. Ukończyła studia doktoranckie w zakresie językoznawstwa. Absolwentka Polskiej Akademii Nauk, ukończyła Kurs Retoryki Praktycznej. Uczestniczka wielu konferencji i szkoleń poświęconych pracy z głosem. Autorka specjalistycznych publikacji. Obecnie tworzy wyjątkowe miejsce pracy, oparte o wartości i kulturę firmy, której kluczem są zaufanie i współodpowiedzialność. Szczególnie troszczy się o piękno języka ojczystego w mowie i piśmie. Jest przekonana, że "jak cię słyszą, tak cię piszą", dlatego zwraca uwagę na to, w jaki sposób należy mówić, aby kreować spójny wizerunek. Posiada niezwykły talent do nawiązywania relacji z drugim człowiekiem, dzięki czemu z łatwością zwiększa efektywność swoich szkoleń. Jako fanka samorozwoju, swoje bogate doświadczenie i wyjątkową osobowość wykorzystuje, aby wspierać rozwój innych.

 

Prosimy o zabranie ze sobą na szkolenie małych lusterek i nożyczek.

W koszty szkolenia wliczone są: materiały oraz zaświadczenia o ukończeniu szkolenia (wydane na podstawie Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 października 2004 r. w sprawie Rejestru Instytucji Szkoleniowych (Dz.U. 2004 nr 236 poz. 2365))), serwis kawowy podczas przerw (kawa, herbata, ciastka).

Na każdym szkoleniu Instytutu, wśród uczestników, losujemy UPOMINEK. 

 

W ciągu trzech dni od zapisu wpłać zaliczkę w wysokości 100 zł. Pozostałą kwotę należy wpłacić 14 dni przed szkoleniem. W przypadku dokonywania zapisu w terminie krótszym niż 14 dni przed szkoleniem, prosimy o opłacenie od razu całej kwoty.

 

W dniu szkolenia kontakt wyłącznie telefoniczny!

 

NOWOŚĆ!! Zobaczcie co nowego mamy dla Was!!

E-book seplenienie

 

Skorzystaj z dofinansowania na realizację szkoleń! Dowiedz się więcej: http://psz.praca.gov.pl/-/55453-krajowy-fundusz-szkoleniowy

Szczegóły wydarzenia

Dostępność:4
Rezerwacje do:30/06/2022 12:00
Zaczyna się:02/07/2022 10:00
Kończy się:02/07/2022 16:00
Lokalizacja:Szczecin

Pytania i odpowiedzi


 • Czy mogę z jednego konta zapisać inne osoby/osobę?

  Nie można zapisywać innych osób z jednego konta, ponieważ jest to niezgodne z obowiązującym prawem.

  Zakładając konto, podają Państwo dane osobowe i wyrażają zgodę na ich przetwarzanie, nie można zatem zrobić tego za kogoś. Każdy uczestnik szkolenia jest zobowiązany do założenia konta i wyrażenia zgody na przetwarzanie swoich danych osobiście.

  W przypadku dokonania rezerwacji za kogoś, taka rezerwacja zostaje automatycznie anulowana.

 • Jak dokonać rezerwacji na szkolenie?

  W celu zapisania się na szkolenie należy założyć konto lub zalogować się, a następnie w ogłoszeniu o szkoleniu kliknąć "rezerwuj teraz" postępując wg dalszej instrukcji. Rezerwacja zostaje potwierdzona po dokonaniu wpłaty wymaganej zaliczki.

 • Kiedy i w jaki sposób mam podać dane do faktury?

  Dane do faktury należy wysłać e-mailem na adres: biuro@instytutlogopedyczny.pl lub wypełnić formularz podczas dokonywania rezerwacji na szkolenie.

 • Kiedy otrzymam fakturę?

  Z reguły faktury wystawiamy 1 dnia roboczego po szkoleniu (po wykonaniu usługi), jednakże w przypadku, gdy pracodawca wymaga jej wcześniej (np. przed zakończeniem danego roku) prosimy o kontakt e-mailowy z biurem w tej sprawie: biuro@instytutlogopedyczny.pl

 • Po dokonaniu wpłaty zaliczki/całości kwoty szkolenia okazało się, że placówka dofinansuje mi to szkolenie, czy otrzymam zwrot kosztów i fakturę?

  Tak. Prosimy o przesłanie informacji dotyczących faktury (dane, termin płatności) pod adres e-mailowy z biurem: biuro@instytutlogopedyczny.pl

 • Czy mogę dokonać anulowania rezerwacji?

  W przypadku rezygnacji z udziału w szkoleniu prosimy o przesłanie takiej informacji pod adres e-mailowy: biuro@instytutlogopedyczny.pl

 • Czy w przypadku rezygnacji ze szkolenia otrzymam zwrot kosztów?

  W przypadku rezygnacji ze szkolenia:

  • W terminie do 10 dni kalendarzowych przed planowanym terminem szkolenia przysługuje zwrot całości wpłaconej kwoty,
  • W terminie do 7 dni kalendarzowych przed planowanym terminem szkolenia przysługuje zwrot w wysokości 50% kwoty stanowiącej całość opłaty za szkolenie,
  • W terminie poniżej 4 dni kalendarzowych przed planowanym terminem szkolenia lub w przypadku braku zgłoszenia nieobecności wpłacona kwota nie podlega zwrotowi.
 • Mam dofinansowanie z kilku placówek do szkolenia/szkoleń, czy mogę otrzymać kilka faktur?

  Tak, oczywiście. Prosimy wówczas o przesłanie danych do faktury wraz z kwotą dofinansowania pod adres e-mailowy: biuro@instytutlogopedyczny.pl

 • Co to jest kod QR i jak go używać?

  Kod QR jest dodatkowym sposobem do szybkiego dostępu do informacji o szkoleniu. W tym celu należy użyć aplikacji do skanowania kodów QR, wówczas wyświetlą się szczegółowe informacje.„Cokolwiek potrafisz lub myślisz, że potrafisz, rozpocznij to. Odwaga ma w sobie geniusz, potęgę i magię.”
Johann Wolfgang Goethe

Kontakt

Adres

ul. Matki Teresy z Kalkuty 18A lok. 6, 20-538 Lublin

Telefon

Szkolenia: +48 505 255 435

Gabinety, zajęcia w placówkach:

+48 881 527 414

Email

biuro@instytutlogopedyczny.pl