Kochana Mamo!
Jestem taki podekscytowany! To już pół roku od kiedy pierwszy raz się spotkaliśmy. Od tego czasu bardzo się zmieniłem i poczyniłem tak wiele postępów. W tym miesiącu, jak już zauważyłaś, zaczynam gaworzyć. Buzia mi się nie zamyka, powtarzanie sylab jest takie fajne! Chcesz wiedzieć, co jeszcze potrafię?
Odkryłem, że mogę chwytać przedmioty stópkami. Te ćwiczenia mają na celu kształtowanie poprawnych wzorców podczas stania i chodzenia. Poprzez czynność chwytania kształtuje się konstrukcja sklepienia moich stóp.
W leżeniu na brzuszku potrafię opierać się na rękach wyprostowanych w łokciach. Umożliwia mi to naprawdę wysokie podnoszenie. Unoszę klatkę piersiową i staram się zaobserwować jak najwięcej z mojego otoczenia. Wokół mnie dzieje się tyle ciekawych rzeczy!
Swobodnie przekręcam się z plecków na brzuszek, mogę też umieć przekręcać się z brzuszka na plecy. Jeśli tak jest to pewnie zauważyłaś, że wykorzystuję turlanie jako sposób dotarcia do określonego przedmiotu lub miejsca.
Odpychając się jednocześnie obiema rączkami potrafię pełzać do tyłu. Stymuluje to stabilizacje mojej obręczy barkowej. Celem tych ćwiczeń jest osiągnięcie takiej stabilizacji, że będę w stanie podeprzeć się na brzuszku na jednej ręce, a drugą będę sięgać po zabawki. Zacząłem obracać się także wokół własnej osi.
Staram się naśladować Twój sposób mówienia. Wypowiadam serię powtarzających się samogłosek i spółgłosek. Możesz wyraźnie usłyszeć takie sylaby jak: ba-ba, ga-ga, da-da, ma-ma, pa-pa, ła-ła. Próbuję naśladować Twoje gesty i miny. Chcę robić wszystko tak, jak Ty. Spróbuj podczas kąpieli chlapać wodą, a ja po chwili zrobię dokładnie to samo. Technika, którą ćwiczę to naśladownictwo – dzięki niej tak wiele uczę się od Was i zdobywam nowe umiejętności.
Budzi się we mnie świadomość tego, kim jestem. Zdaje sobie sprawę, że nie jestem już Tobą, ale odrębną jednostką. Chętnie gaworzę i uśmiecham się do swojego odbicia w lustrze. Świadomie staram się wyrażać swoje oczekiwania. Cierpliwości Mamusiu! Ten etap nauki komunikacji może być dla mnie bardzo frustrujący. Pamiętaj by mnie chwalić i zachęcać do dalszych prób komunikowania się.
Zaczęliśmy też rozszerzanie diety. Każdy nowy smak to wspaniała przygoda. Bardzo lubię je poznawać. Jedzenie z łyżeczki wcale nie jest takie proste Mamusiu. Wymaga pracy tylu mięśni twarzy! Cierpliwości, nauczę się. Proszę, wybierz właściwą łyżeczkę. Powinna być niewielka i dostosowana do mojej buzi.
Mamusiu, poniżej znajdziesz małą ściągawkę i rady jak wspierać mój rozwój w szóstym miesiącu:
- Zapytaj logopedę jak powinna wyglądać łyżeczka idealna i w jaki sposób podawać mi pokarm. Nie ocieraj łyżeczki z jedzeniem o moją górną wargę. Prawidłowe zbieranie pokarmu z łyżeczki jest bardzo ważne dla dalszego rozwoju!
- W leżeniu na brzuszku oglądaj ze mną zabawki z każdej strony. Pokazuj mi gdzie można wcisnąć, aby coś zadziałało. Opowiadaj mi o nich podczas oglądania.
- Wygłupiaj się, naśladuj moje gaworzenia. Będę reagował na twoje próby głośnym śmiechem albo imitacją kłótni, będzie to bardzo zabawne.
- Puszczaj lusterkiem „zajączki”, pokazuj mi światełka wędrujące po suficie i ścianach, pozwól mi je obserwować. Możesz użyć także latarki w półmroku. Taka zabawa korzystnie wpływa na mięśnie moich oczu.
- Na spacerkach nazywaj rzeczy, które mijamy. W ten sposób rozbudzasz moją ciekawość i poszerzasz rozumienie nazw.
- Baw się ze mną w a-kuku i w chowanego. Możesz ukryć się na chwilę za pieluszką i poczekaj na moją reakcję. Postaram się sam ją ściągnąć. Możemy też chować w ten sposób różne przedmioty.
Opracowała: Monika Kwapisz-Ciemińska, logopeda
Interesuje Cię ten temat? Zajrzyj do oferty szkoleniowej, być może wkrótce w Twoim mieście odbędzie się szkolenie z tego zakresu. A może znajdziesz je w ofercie szkoleń on-line i webinarów:
👉 Szkolenia stacjonarne i online - kliknij tutaj
👉 Webinary - kliknij tutaj
👉 Szkolenia e-learningowe - kliknij tutaj
Umów się na wizytę
Wybierz specjalistę, u którego chcesz się poradzić: logopeda, neurologopeda, audiolog, trener emisji głosu i oddechu, psycholog, terapeuta Elektrostymulacji Logopedycznej
Tel.: +48 881 527 414