fbpx

Blog

Artykuł: ABC rozwoju maluszka (cz.4)

Kochana Mamo!

Mam cztery miesiące i podwoiłem właśnie swoją wagę urodzeniową. Spory bobas już ze mnie i do tego bardzo sprawny. W tym miesiącu zaobserwujesz duże postępy w zakresie mojej motoryki, a ja stanę się bardziej aktywny. Gotowa na czwarty miesiąc?

Położony na brzuszku trzymam pewnie główkę. Mogę w tej pozycji próbować opierać się na samych dłoniach. Trzymany pionowo na twoich rękach radzę sobie i nie musisz podtrzymywać mojej głowy, sam jestem w stanie ją utrzymać. Podejmuję próby przewracania się z boku na plecy i z pleców na bok. Niezła kombinacja, prawda?

Moje nóżki są coraz silniejsze, prostuję je i próbuję się nimi odpychać. Rozstawiam szeroko ramiona i próbuję nimi wymachiwać tak, jak skrzydłami.

Potrafię też chwytać przedmioty całą dłonią, jeszcze bez udziału kciuka. Nie umiem jeszcze trzymać dwóch przedmiotów jednocześnie więc, gdy zainteresuje mnie inna zabawka to upuszczam poprzednią.

Odkryłem swoje stopy i próbuję je wkładać do buzi. Wiesz, że raz już mi się to udało i poznałem ich smak?

Odwracam główkę w stronę dochodzącego dźwięku, starając się go zlokalizować. Pojawisz się tym razem, Mamo, z lewej, czy z prawej strony?

Zaczynam próbować wszystkiego: rączek, kocyka, dywanu. Proszę, pozwól mi na to, Mamusiu. Lizanie i ssanie to jedne z najważniejszych sposobów poznawania otaczającego mnie świata. Wiesz, że potrafię rozpoznawać już także znajome zapachy? Np.: zapach moich zabawek i Twojego mleka?

Zaczynam powtarzać czynności, np. robienie baniek ze śliny, parskanie. Sprawia mi to mnóstwo frajdy! Śmieję się w głos i wydaję z siebie zarówno niskie, jak i bardzo wysokie tony, piski.

 

Mamusiu, poniżej znajdziesz małą ściągawkę i rady, jak wspierać mój rozwój w czwartym miesiącu życia:

  • Wołaj mnie po imieniu z różnych miejsc w pokoju i zaczekaj na reakcję. Będę szukał miejsca, z którego dochodzi dźwięk, doskonaląc swój słuch.
  • Często układaj mnie na brzuszku, kładąc przede mną zabawkę. Będę wówczas doskonalił trzymanie jej w pionie, czyli z zupełnie innej perspektywy.
  • Pozwól poznawać mi nowe zapachy, zbliżaj do mojej twarzy cytrynę, cebulę, banana. Wypowiadaj ich nazwy i obserwuj moją reakcję.
  • Mów do mnie, używając prostych zdań i czekaj na moją odpowiedź.
  • Pozwól mi bawić się z Tobą przed lustrem, róbmy śmieszne miny i śmiejmy się z nich.
  • Staraj się nie zostawiać mnie samego, kiedy nie śpię. Uwielbiam towarzystwo innych i mogę reagować płaczem, gdy zorientuję się, że nikogo przy mnie nie ma. Może zaprosimy brata albo siostrę do wspólnej zabawy?

 

Opracowała: Monika Kwapisz-Ciemińska, logopeda


 

 

Interesuje Cię ten temat? Zajrzyj do oferty szkoleniowej, być może wkrótce w Twoim mieście odbędzie się szkolenie z tego zakresu. A może znajdziesz je w ofercie szkoleń on-line i webinarów:

👉 Szkolenia stacjonarne i online - kliknij tutaj

👉 Webinary - kliknij tutaj

👉 Szkolenia e-learningowe - kliknij tutaj

 

 

 

 

 

 

umów się na wizytę

Umów się na wizytę

Wybierz specjalistę, u którego chcesz się poradzić: logopeda, neurologopeda, audiolog, trener emisji głosu i oddechu, psycholog, terapeuta Elektrostymulacji Logopedycznej

Tel.: +48 881 527 414





„Cokolwiek potrafisz lub myślisz, że potrafisz, rozpocznij to. Odwaga ma w sobie geniusz, potęgę i magię.”
Johann Wolfgang Goethe

Kontakt

Adres

ul. Matki Teresy z Kalkuty 18A lok. 6, 20-538 Lublin

Telefon

Biuro, szkolenia: +48 505 255 435

Rejestracja na terapię: +48 881 527 414

Kontakt telefoniczny w godzinach 9-15

Email

biuro@instytutlogopedyczny.pl