fbpx

Blog

Recenzja: „Trening słuchu – ćwiczenia rozwijające percepcję słuchową u dzieci”

„Trening słuchu” autorstwa Joanny Graban i Romany Sprawki to zbiór niezwykle ciekawych i rozwijających ćwiczeń słuchowych dla dzieci. Tematyczny podział ćwiczeń daje terapeucie możliwość stworzenia spójnego scenariusza zajęć, lub zainspirowania się i skorzystania tylko z wybranych punktów.

Można powiedzieć, że pozycja spodobała mi się „od pierwszego wejrzenia” i postanawiam zaczerpnąć z niej jak najwięcej pomysłów do pracy z dziećmi podczas terapii, a także zajęć z zakresu profilaktyki logopedycznej. Zestawy ćwiczeń pogrupowane są tematycznie. W książce znajdziemy podrozdziały pod tytułem np. „W lesie”, „Moje ciało”, „Zakupy”, „Wycieczka do ZOO”, „Na wiejskim podwórku” i wiele, wiele innych, co dodatkowo pomaga poszerzać wiedzę dziecka o otaczającym świecie i kształtować kompetencję poznawczą. Tematyczny podział ćwiczeń daje terapeucie możliwość stworzenia spójnego scenariusza zajęć, lub zainspirowania się i skorzystania tylko z wybranych punktów.

 

 

Aby docenić wartość opisywanej pomocy, należy przede wszystkim uświadomić sobie jak wielki wpływ ma rozwój percepcji słuchowej na całościowy rozwój dziecka oraz jego funkcjonowanie w szkole i poza nią, w warunkach domowych. Często zdarza się, że dzieci z niepowodzeniami w pierwszych latach nauki podczas nabywania umiejętności czytania i pisania najbardziej potrzebują właśnie stymulowania rozwoju percepcji słuchowej. Wpłynie on niezwykle korzystnie na umiejętności językowe dziecka i pomoże pokonywać trudności związane z rozumieniem dłuższych poleceń słownych, dokonywaniem analizy i syntezy głoskowej i sylabowej, pisaniem ze słuchu, formułowaniem dłuższych wypowiedzi czy utrzymywaniem koncentracji i uwagi słuchowej, pozwoli uniknąć nawarstwiania się trudności w nabywaniu umiejętności czytania i pisania i rosnącej wraz z nimi niechęci do nauki.

Do scenariuszy zajęć dołączone są pomoce i potrzebne karty. Ćwiczenia zaproponowane w książce można stosować zarówno podczas zajęć indywidualnych z dzieckiem potrzebującym stymulowania percepcji słuchowej, jak również, prowadząc profilaktyczne zajęcia grupowe z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym. Każdy wybierze coś dla siebie!

Monika Wąsik – logopeda IEL

 

Zamów książkę tutaj: https://bit.ly/2Vbwr1g


„Cokolwiek potrafisz lub myślisz, że potrafisz, rozpocznij to. Odwaga ma w sobie geniusz, potęgę i magię.”
Johann Wolfgang Goethe

Kontakt

Adres

ul. Matki Teresy z Kalkuty 18A lok. 6, 20-538 Lublin

Telefon

Biuro, szkolenia: +48 505 255 435

Rejestracja na terapię: +48 881 527 414

Kontakt telefoniczny w godzinach 9-15

Email

biuro@instytutlogopedyczny.pl