Na czym polega Metoda Krakowska? Do kogo skierowana jest terapia Metodą Krakowską? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.
Metoda Krakowska jest terapią neurobiologiczną skierowaną do dzieci z zaburzeniami rozwoju, takimi jak autyzm, zespół Aspergera, afazja, alalia, do dzieci zagrożonych dysleksją, a także do dzieci z zaburzeniami genetycznymi (zespół Downa).
Za twórczynię tej metody uważa się prof. Jagodę Cieszyńską, która jest kierownikiem Katedry Logopedii i Zaburzeń Rozwoju na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Głównym założeniem metody jest dostarczenie dziecku wiedzy, która z powodu różnych zaburzeń, do tej pory nie mogła być zdobyta. Opiera się ona na tezie neurobiologicznej, według której powstawanie nowych synaps jest uzależnione od doświadczeń dostarczanych dziecku.
Terapia skupia się na budowaniu systemu językowego dziecka zgodnie z etapami jego rozwoju. Materiały do pracy są odpowiednio przygotowane i dostosowane do możliwości i potrzeb dzieci. Są atrakcyjne i różnorodne, co powoduje, że dzieci chętnie pracują i nie nudzą się.
Zaletą metody jest holistyczne – całościowe spojrzenie na problemy i potrzeby dziecka. Terapeuta Metody Krakowskiej buduje nie tylko kompetencje komunikacyjne i językowe, ale ma również możliwość rozwijania pozostałych funkcji poznawczych.
Wielu rodziców ceni sobie tę metodę za to, że programowanie języka łączy się z wczesną nauką czytania oraz stymulacją wszystkich funkcji poznawczych.
Autor: Neurologopeda, Marta Patkowska
Tekst przygotowany w oparciu o:
1. Cieszyńska J., Metoda Krakowska wobec zaburzeń rozwoju dzieci, Kraków 2013
2. Strona www: https://centrummetodykrakowskiej.pl/metoda-krakowska/
Interesuje Cię ten temat? Zajrzyj do oferty szkoleniowej, być może wkrótce w Twoim mieście odbędzie się szkolenie z tego zakresu. A może znajdziesz je w ofercie szkoleń on-line i webinarów:
👉 Szkolenia stacjonarne i online - kliknij tutaj
👉 Webinary - kliknij tutaj
👉 Szkolenia e-learningowe - kliknij tutaj
Umów się na wizytę
Wybierz specjalistę, u którego chcesz się poradzić: logopeda, neurologopeda, audiolog, trener emisji głosu i oddechu, psycholog, terapeuta Elektrostymulacji Logopedycznej
Tel.: +48 881 527 414