Blog

Podcast: Czy musimy ćwiczyć w domu?

Podcast z serii pytania rodzica do logopedy. 

 

 

Wysłuchaj podcastu na youtube: https://youtu.be/ECybBKg5wKA

(R)odzic: Czy musimy ćwiczyć w domu? Jak często?

(L)ogopeda: Bardzo dobre pytanie. Choć z punktu widzenia logopedy, oczywistym jest, że w domu należy z dzieckiem ćwiczyć to, o co prosi logopeda. Ćwiczenia powinny być systematyczne, a więc CODZIENNIE należy ćwiczyć. Wystarczy 5 minut ćwiczeń codziennie, a naprawdę efekty będą spektakularne.

 

R: Jakie pory dnia są najlepsze na ćwiczenia?

L: Najlepiej wybierać pory, w których mamy najwięcej kontaktu z dzieckiem. Ćwiczenia można wykonywać w trakcie zabawy, podczas codziennych czynności związanych z przygotowaniem posiłków, czy na przykład w trakcie jazdy samochodem, gdy dowozimy dziecko do szkoły, czy przedszkola. Najlepiej stworzyć „rytuał” z wykonywanych ćwiczeń, czyli ustalić sobie konkretny czas w ciągu dnia i codziennie o tej samej porze wykonywać zalecone zadania.

 

R: Jakich błędów należy unikać?

L: Przede wszystkim nie zmuszać dziecka do ćwiczeń, nie straszyć, że logopeda się z nim rozliczy. Dla nas rodziców ważne jest, żebyśmy przede wszystkim sami nauczyli się pamiętać o codziennej „dawce” ćwiczeń. Tak, jak pamiętamy o zażywaniu lekarstw, żeby wyzdrowieć. Często jest to trudne, bo trzeba wprowadzić nowy nawyk. Jednak obserwuję, że rodzice, którzy mają świadomość wagi współpracy z terapeutą, chętnie się angażują w pracę w domu.

Kolejną ważną kwestią jest uczestniczenie razem z dzieckiem w zajęciach w gabinecie. Najlepsze jest wykonywanie ćwiczeń w obecności logopedy, po to, żeby w domu nie popełniać błędów. Bo jeżeli pracę domowa wykonujemy inaczej niż zalecił logopeda, nie pomożemy dziecku w terapii.

 

Na pytania odpowiedziała - logopeda, Sylwia Zasada


„Cokolwiek potrafisz lub myślisz, że potrafisz, rozpocznij to. Odwaga ma w sobie geniusz, potęgę i magię.”
Johann Wolfgang Goethe

Kontakt

Adres

ul. Matki Teresy z Kalkuty 18A lok. 6, 20-538 Lublin

Telefon

+48 505 255 435

Email

biuro@instytutlogopedyczny.pl

Nasza siedziba

lib-img_6631
lib-img_6797
lib-img_6791
lib-dscn0642
test