Instytut Edukacji Logopedycznej - Instytut, dzięki specjalistom, których zatrudnia prowadzi szeroko rozumianą terapię wszelkich zaburzeń komunikacji.
« Powrót
Ćwiczenia aparatu artykulacyjnego 2017-05-17 13:48 

Ćwiczenia mające na celu m.in. usprawnienie warg, języka, podniebienia miękkiego i żuchwy, a także naukę prawidłowego przełykania.

'Mysie porządki'

To jest myszka (język) i jej domek (buzia; jama ustna). Gdy tylko zaświeciło słońce, myszka wyszła przed domek (wysuń język jak najdalej na brodę), rozejrzała się dookoła (zrób kółko językiem – najpierw w jedną, potem w drugą stronę), spojrzała w prawo, a potem w lewo (język dotyka prawego i lewego kącika ust). Postanowiła wrócić do domu i zrobić w nim porządki.

Najpierw umyła sufit (język dotyka podniebienia), potem zamiatała podłogę (język wykonuje ruchy na dnie jamy ustnej), wytarła kurze z mebli (język myje wewnętrzną stronę zębów), umyła okna, najpierw jedno, (wypychamy językiem policzek), potem umyła drugie (wypychamy językiem drugi policzek). Na koniec wyciągnęła odkurzacz i odkurzyła dywanik (język zwija się w rurkę). Ponieważ odkurzacz nie wyczyścił dokładnie dywanika, myszka wzięła trzepaczkę i wytrzepała dywanik (kląskanie językiem). Teraz myszka postanowiła coś zjeść. Nałożyła na miseczkę (język układamy w miseczkę) pyszną sałatkę, a ponieważ była głodna, jedząc, mlaskała (mlaskanie językiem). Następnie myszka poszła na dwór. Była zmęczona, więc przeciągała się ziewając (przeciąganie się, jak po przebudzeniu; szerokie otwieranie ust – ziewanie). Chciała się jeszcze bardziej zrelaksować, oddychała głęboko, wdychając świeże powietrze (wciąganie powietrza nosem; wydychanie ustami – kilka razy; powoli). Potem myszka wróciła do domu, żeby się zdrzemnąć.Harmonogram szkoleń Załóż konto }